سهم فولاد بر لبه تیغ

سهم فولاد بر لبه تیغ

سهم فولاد بر لبه تیغ 150 150 هلدینگ بازرگانی حمل و نقل و ترخیص کالا

بازار فولاد از حالت ملتهب پیشین به

بازار فولاد از حالت ملتهب پیشین به روند متعادل و البته نزولی وارد شده، اگرچه بعد از بازار پلیمرها، فولاد هم در مرز هشدار رکود تورمی قرار گرفته است. دیگر خبری از خریدهای هیجانی و تقاضاهای چندبرابر عرضه‌ها در این بازار نیست و می‌توان پوست‌اندازی این بازار را به وضوح مشاهده کرد اگرچه این تغییر به معنی بهبود حجم معاملات و رشد قیمت‌ها تعبیر نمی‌شود. در گزارش پیشین با عنوان پوست‌اندازی بازار فولاد به این موارد به وضوح اشاره کردیم و هم‌اکنون می‌توان عنوان کرد پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» برای دورنمای بازار فولاد در کوتاه‌مدت محقق شده است. این در حالی است که جریان قیمتی فعلی چندان هم با تکانه‌های رشد نرخ سازگار نیست و آینده‌ای نه‌چندان جذاب را برای این بازار مهم ترسیم کرده است. بعد از بازار پتروشیمی‌ها، بازار فولاد هم مستعد ورود به یک فاز رکود است.

اگرچه نوسان بهای نیمایی و آزاد ارز و همچنین واقعیت‌های صادرات و نوسان نرخ در بازارهای جهانی هم در تحقق این امر دخیل خواهند بود اما بهتر است اهالی بازار هشدار رکود تورمی را جدی بگیرند. سال گذشته نیز وضعیتی شبیه امروز بازار را تجربه کردیم ولی امسال امکان خودنمایی موج دوم شیوع ویروس کرونا هم به داده‌های اثرگذار در بازار اضافه شده است. پس از رهایی معاملات محصولات فولادی در بورس کالا از قیمت‌سازی‌های دستوری و کنترل سلیقه‌ای، اکنون زمزمه‌های ورود صنایع فولادی به رکود شنیده می‌شود. این روزها شاهد عقبگرد نرخ به ویژه در بازار آزاد فولاد هستیم که ترس از ورود صنعت فولاد به مرداب رکود را در ذهن تداعی می‌کند. این تکانه‌های کاهشی که به دنبال در پیش گرفتن مدار تعادل در بازار فولاد ادامه‌دار شده است، به یکباره تقاضای پرالتهاب و صف‌های طولانی خرید محصولات میانی و مقاطع طویل فولادی را عقب رانده و حتی در برخی روزهای هفته گذشته میزان تقاضا را به بیش از نصف کاهش داده است. اما مساله اصلی تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در کنار افت جدی تقاضا است که نیازمند بازبینی مجدد از سوی متولیان آن است تا از ورود این بازار به رکودی ناخواسته در روزهای گرم تابستان جلوگیری کند. تجربه سال گذشته به خوبی گویای این موضوع است که چنانچه اجازه دهیم جریان معاملات به سمت سرازیری رکود هدایت شود، بازگشت آن به رونق، هزینه و زمان زیادی را می‌طلبد که شاید تا ماه‌ها به طول انجامد. بنابراین شاید رخدادهای هفته گذشته در بورس کالا و بازار آزاد فولاد همچون تلنگری باشد برای نجات این صنعت تا با اتخاذ سازوکارهای صحیح و به موقع که از تجارب گذشته در این بازار به‌دست آمده بتوان مسیر معاملات را به سمت و سویی هدایت کرد که از ورود به مرزهای رکودی جلوگیری شود. به دنبال افت تقاضای هیجانی برای مقاطع فولادی، انتظار بر این است که حجم زیادی از نقدینگی از بازار خارج شود. تجربه ورود و خروج شتابان سرمایه به هر بازاری نشان از ایجاد جو متشنج در آن است که زاینده نرخ‌های نوسانی خواهد بود. همانطور که در فروردین و اردیبهشت‌ سال جاری شاهد این اتفاق در بازار فولاد بودیم. اکنون دغدغه اصلی تولیدکنندگان خروج سرمایه از این صنعت است که روزی سفته‌بازان به قصد کسب رانت‌های دانه درشت به سمت این بازار هدایت کرده بودند. حال که نرخ‌ها جریانی منطقی‌تر از گذشته ولی با جهت‌گیری کاهشی را در پیش گرفته‌اند، این رانت حذف و جریان خروج سرمایه این افراد از بازار طبیعی است. بنابراین معضل اصلی که شاید در روزهای آینده بسیاری از تولیدکنندگان به ناچار باید با آن دست و پنجه نرم کنند همین کمبود نقدینگی است که نتایج خوشایندی به همراه نخواهد داشت. از این رو تدابیر پیشگیرانه‌ برای جلوگیری از آن، نیاز فعلی تولیدکنندگان صنعت است. به گفته یکی از فعالان بازار نزدیک به ۸۰ درصد از خریدهای دو ماه ابتدای سال به سوی انبارها هدایت شدند و درحال حاضر پروژه عمرانی که پتانسیل ایجاد تحرک در بازار را داشته باشد دیده نمی‌شود، به‌علاوه شاید بتوان خوش‌بینی‌های واهی و بازگشایی مرزهای کشور و از سرگیری صادرات را همچون جرقه‌های امید بر بدنه بازار تلقی کرد، اما ترس از موج دوم شیوع ویروس کرونا باطن آن را چندان جذاب ترسیم نمی‌کند.

                  درباره هلدینگ گلدن رود گروه هلدینگ گلدن رود بعنوان یک سازمان جهانی و با هدف ایجاد ارزش برای مشتریان خود با استفاده از مدیریت مبتنی بر احترام به انسانها در سال 1390 در ایران تاسیس شد. این هلدینگ هم اکنون در زمینه های متنوعی همچون خرید خارجی- ترانسفر مالی- حمل و نقل بین الملل- ترخیص گمرکی کالا- صادرات و واردات- تجهیزات پزشکی و تحقیق و توسعه بازار ، با تعداد زیادی از همکاران هلدینگ در بیش از 15 کشور جهان فعال می باشد. با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و همچنین نو آوریهای گسترده در خدمات متنوع، هلدینگ گلدن رود از برترین شرکتهای فعال در زمینه خدمات بازرگانی و حمل و ترخیص می باشد. امروزه کلـیـه کارخانه ها، تولیـدی ها، واردکنندگان و صادرکنندگان با توجـه به حـجـم گسترده و بالایی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی دارند ترجیح میدهند که امور خرید و حمل و گمرکی خود را به سازمانهای مستقل واگذار نمایند که گروه هولدینگ گلدن رود با داشتن کادری مجرب و قوی در انجام تشریفات گمرکی از گمرکات شهید رجایی, بوشهر و شهید باهنر بندر عباس و شهریار تهران و فرودگاه امام خمینی(ره) و سایر گمرکات در امور ترخیص ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه ، قطعات ماشین آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نیروگاهها، اقلام و تجهیزات شبکه و کامپیوتر و مخابراتی، قطعات انواع خودروهای سواری و کامیون، پی وی سی ، لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، خط تولید كارخانه ، ماشین آلات چاپ ، ابزارآلات ، جي پي اس ،تخم ماهي پرورشی ،لوازم منزل و آشپزخانه ، كاغذ، دستگاه های ابزار دقیق و سایر نیازهای کشور فعال بوده و نیازهای مشتریان خود را با صداقت و حفظ حقوق مشتریان در سریعترین زمان با ارزانترین قیمت کارگزاری نموده و با این هدف جدید ترین قوانین و روشها و متد روز دنیا را فراگرفته ایم . نشانی دفتر مرکزی : تهران- فلکه دوم صادقیه- نرسیده به مرزداران- برج نگین رضا- طبقه 18 جنوبی واحد 1804 تلفن: 44051434-44051460
مشاوره فوری حمل و ترخیص