موافقت گمرک با واقعی شدن ارز مبنای کالاهای وارداتی/حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید

موافقت گمرک با واقعی شدن ارز مبنای کالاهای وارداتی/حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید

موافقت گمرک با واقعی شدن ارز مبنای کالاهای وارداتی/حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید 150 150 هلدینگ بازرگانی حمل و نقل و ترخیص کالا
موافقت گمرک با واقعی شدن ارز مبنای کالاهای وارداتی/حجم تجارت خارجی به ۷۲ میلیارد دلار رسید

سید مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک با اشاره به اینکه هر ساله سازمان جهانی گمرک برای سال جدید نامگذاری انجام می دهد، گفت: این نامگداری جدید گمرک تقویت کننده ثبات مردم، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست نام گرفته است. سال گذشته مرزهای هوشمند نامگذاری شده بود.

رییس کل گمرک ایران اظهارداشت: گمرک ایران در اجرای اقتصاد هوشمند همراستا با شعار سازمان جهانی گمرک اقداماتی انجام داد. گمرک از سازمان های پیشرو در الکترونیکی کردن عملیات است و کاغذ از پروسه فعالیت ها حذف شد‌ و در زمینه جلوگیری از تبانی، موضوع تکمیل فعالیت کارشناسان مجازی را دنبال کرد‌.

میراشرفی تصریح کرد: بحث مجازی کردن خدمات را نیز داریم که در سال جاری بخشی از خدمات در قالب گمرک موبایلی ارایه شد. بحث هوشمندسازی فعالیت ها نیز دنبال شد و در ادامه فعالیت های مجازی گمرک، پیگیری شد و در سال جاری در تولید پلمب هوشمند عمل کردیم و در حال حاضر اماکن گمرکی به پلمب های هوشمند مجهز شد. همچنین گمرکات مبدا و مقصد مجهز به تراشه هایی شده که بتوان اطلاعات کالا را در اختیار داشت.

وی ادامه داد: تا قبل از پایان سال نیز امید داریم که خرید آنتن های آراف آی دی در جاده ها عمل کنیم و بتوانیم رصد محموله های گمرکی را داشته باشیم و ترانزیت هوشمند را داشته باشیم. در بعد بین المللی نیز با ترکیه و آذربایجان تجربه ای تیر الکترونیکی را پیش بردیم که مورد تقدیر جهانی قرار گرفت. همچنین کنوانسیون تیر در مسیر شرق نیز در حال توسعه است و مسیر ۴۵ روزه حمل کانتینر به ۱۰ روز تا یک هفته کاهش خواهد یافت.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: اولین محموله کنوانسیون تیر هم از افغانستان به چابهار منتقل شد. در قالب رایزنی با گمرک هند، گرجستان و آذربایجان به دنبال ایجاد کریدور الکترونیک شمال – جنوب هستیم و در فاز بعدی روسیه و هند به این کریدور خواهد پیوست.

وی خاطرنشان کرد: بحث مدیریت یکپارچه مرزی نیز با هماهنگی ۲۵ سازمان به دنبال اعمال مدیریت هماهنگ هستیم که مدت زمان ترخیص و تسهیل تجارت را خواهیم داشت.

*تراز تجاری منفی ۶۰۰ میلیون دلار در ۱۰ ماهه امسال

میراشرفی با اشاره به روند تجارت در ۱۰ ماه اخیر، بیان داشت: با وجود تحریم ها، ۷۲ میلیارد دلار حجم واردات و صادرات بود و صادرات با ۳۵.۵ میلیارد دلار و رشد وزنی ۲۰.۷ درصد به ثبت رسید ولی ۳.۲ درصد کاهش ارزش صادرات را داشتیم.

میراشرفی تاکید کرد: در بحث واردات نیز ۳۶ میلیارد و ۸۱ میلیون دلار واردات انجام شد. این میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت. عملا در ۱۰ ماهه امسال از ۲۸ میلیون تن واردات، ۱۹ میلیون تن کالای اساسی بود.

وی خاطرنشان کرد: شرکای تجاری ایران در بخش صادرات چین با ۸.۳ میلیارد دلار، عراق با ۸ میلیارد دلار، ترکیه ۴.۱ میلیارد دلار و امارات با ۳.۷ میلیارد دلار و افغانستان با ۱.۹ میلیارد دلار مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی بود. در بخش واردات نیز شرکای ایران چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان مبدا کالاهای وارداتی ایران بودند.

میراشرفی گفت: تاکنون ۲۱۳ شرکت تولیدی و دانش‌بنیان به عنوان فعال اقتصادی مجاز شناخته شده اند که تسهیلات بسیار ویژه‌ای می‌گیرند از جمله اینکه در مسیر سبز گمرک قرار دارند.

وی افزود: ۱۴ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات را نوسازی کردیم و قرارداد پنج دستگاه ایکس ری داخلی را بستیم که سه دستگاه به بهره برداری رسید. با توجه به مضیقه مالی با بخش خصوصی صحبت کردیم و اولین کامیون پرسرعت ساخت بخش خصوصی، در گمرک شهید رجایی مستقر خواهد شد.

رییس کل گمرک بیان داشت: در سال گذشته ۴۷ دستگاه ایکس ری چمدانی و ۳۰ دستگاه ایکس ری مسافری نیز ایجاد شد و میزان تخلفات زوار در کالاهای ممنوعه از این طریق کاهش یافته است.

میراشرفی بیان داشت: برای کاهش رسوب کالا برنامه ریزی کردیم و در حال حاضر واردات کالا به ۴ روز و صادرات نیز به کمتر از یکروز رسیدیم که ارتقا ۴۵ پله ای در شاخص بانک جهانی اتفاق افتاد و شاخص لجستیک کشور نیز از این طریق ارتقا یافته است. میزان کشفیات امسال ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که این میزان در سال گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان بود‌. در ۱۰ ماهه اخیر ۵۱۹ تن کشفیات موادمخدر داشتیم. در یک رقم هزار و ۲۹ کیلو هرویین بوده است. در ۹ ماهه در کشور نیز کل کشفیات کشور ۷۲۲ تن بود و این غیر از کشفیات گمرک است.

*پیشنهاد ما این است که ارز مبنای کالاهای وارداتی به غیر از کالاهای اساسی واقعی شود

میراشرفی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا گمرک موافق یا مخالف تغییر ارز مبنای محاسباتی حقوق ورودی کالاهای وارداتی است و همچنین برای کاهش تورم ناشی از آن تعرفه کالاها کاهش یابد زیرا این تجربه در سال‌های گذشته نیز وجود داشت تا درآمدها و عملکرد شفاف باشد و ارزان فروشی ارز به واردکننده که نفع آن به عموم جامعه نمی رسد جلوگیری شود اظهار داشت: نظر دولت در مورد مبنای ارزش کالاهای وارداتی در مورد کالاهای اساسی برای آن که با تورم بیش از این افزایش نیابد ارز ۴۲۰۰ تومانی است و برای سایر کالاها مبانی محاسباتی با ارز نیمایی باشد ولی دولت برای اینکه آثار تورم افزایش نرخ ارز دولتی به نیمایی کاهش یابد معتقد است سود بازرگانی به نحوی تنظیم شود که آثار تورمی به حداقل برسد و پیشنهاد ما هم این است که ارز مبنای کالاهای وارداتی به غیر از کالاهای اساسی واقعی شود و سود بازرگانی کاهش پیدا کند که این موضوع منجر به افزایش درآمدهای گمرکی و شفافیت نیز می‌شود.

*قاچاق سازمان یافته در گمرک را رد می‌کنیم

رئیس کل گمرک در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه فرمانده نیروی انتظامی هفته گذشته در همایشی عنوان کرد که قاچاق سازمان یافته و ارتباط آن با یقه سفیدها داریم آیا در گمرک قاچاق سازمان یافته وجود دارد تصریح کرد: همکاری خوبی با پلیس امنیت داریم و اکنون در ۱۱ مبادی ورودی دریایی زمینی و هوایی در کنار ما مستقر هستند اگر قاچاق سازمان یافته وجود داشته باشد آنها همکار ما هستند به ضرس قاطع قاچاق سازمان یافته در گمرک را رد می‌کنیم کالاهایی که اکنون در بازار به عنوان قاچاق است در حال حاضر ورود آنها از گمرک ممنوع است اگر تا قبل از ممنوعیت گمرک خود را می‌خواست از این موضوع بری کند خیلی موفق نبود. در حال حاضر قسمت اعظمی از کالاهای ممنوعه داخل کشور امکان ورود آنها از گمرک وجود ندارد چطور می توان از موادی اصلی این کار را کرد مثلاً ورود لوازم خانگی ممنوع است مگر کسی می‌تواند آن را از گمرک وارد کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مرجع تحویل گیرنده کالاها در مبادی دریایی، سازمان بنادر، مناطق آزاد و پایانه‌ها هستند آمار این موضوع را از آقایان بخواهید که اصلاً این کالاها را تحویل می‌گیرند یا نه.

رییس کل گمرک ایران در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران با اشاره به اینکه گمرک مجری پنجره واحد تجارت فرامرزی است، گفت: قطعی عملکرد ۲۵ سازمان مرتبط باعث بروز اشکال در سامانه خواهد شد. از اقدامات صورت گرفته، پنجره واحد این توان را دارد که معطلی را به حداقل برساند. در زمینه بروز تخلف احتمالی در گمرک، در یکسال گذشته نداشتیم و یکسری پرونده های باز از گذشته داریم که بیش از ۱۰ پرونده است و در محاکم در دست رسیدگی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: کل سال درآمد گمرکی ۱۶ هزار میلیارد تومان است و ما امیدواریم در کل سال وصول شود و در ۱۰ ماهه نیز ۱۰ هزار میلیارد بوده و ۳ هزار میلیارد نیز ضمانت نامه داشته و نهایتا نیز هزار میلیارد تومان در سال جاری محقق خواهد شد. برای سال آینده نیز درآمد گمرک افزایش خواهد داشت و باید منتظر نرخ نهایی مبنای ارز از سوی مجلس بمانیم.

رییس کل گمرک ایران تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۵ هزار خودرو در گمرکات داریم که منتظر ترخیص هستند ولی مدت زمان مجاز ترخیص برای هزار خودرو که عوارض هم پرداخت کرده اند نیازمند مصوبه است. برای بیش از ۳ هزار خودرو در محاکم ظن قاچاق وجود دارد که البته با حکم برائت شاید در مرحله پرداخت عوارض قرار بگیرند. ۱۳۰ خودرو برای جانبازان بالای ۲۵۰۰ سی سی است که رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری را دارند و ما به دنبال مجوز آن هستیم. همچنین حدود ۶۰۰ خودرو بعد از مصوبه وارد گمرک شده که به نظر گمرک هیچگاه احتمال ترخیص را نخواهند داشت. البته اگر وزارت اقتصاد به نتیجه برسد، امکان ترخیص بخش زیادی از خودروهای مانده در گمرکات وجود دارد.

وی درباره موضوع ذرت های آلوده، بیان داشت: در سال ۹۱ و ۹۵ قرنطینه و دامپزشکی ذرت ها را تست کرده که افلاتوکسین ان ۱۵ ppm و مجاز به واردات دانسته بود ولی استاندارد ۵ppm را مجاز به ورود میداند که سختگیرانه تر عمل می کند و استاندارد اروپا نیز ۱۵ ppm است. تکلیف قانون با سازمان استاندارد بود به همین جهت اجازه ورود داده نشد. در عین حال، گمرک حتما جمع سه مرجع را مدنظر قرار می دهد. اخیرا ۲۰ هزار تن به یکی از کشورهای آفریقایی بارگیری و مرجوع شد.

میراشرفی ادامه داد: ۲۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار حجم واردات از آمریکا بوده که عمدتاً نهاده های دامی و کالاهای اساسی است و همچنین ۶۶ تن صادرات فرش و خشکبار به این کشور با وجود تحریم فرش دستباف ایران انجام شده است.

 وی در مورد وضعیت واردات خودرو به کشور نیز در سال آینده گفت: با توجه به شرایط فعلی احتمالاً سال آینده ممنوعیت ورود خودرو به کشور خواهیم داشت و ورود آنها مجاز نباشد اما تعرفه آن در کتاب مقررات واردات و صادرات وجود دارد.

                  درباره هلدینگ گلدن رود گروه هلدینگ گلدن رود بعنوان یک سازمان جهانی و با هدف ایجاد ارزش برای مشتریان خود با استفاده از مدیریت مبتنی بر احترام به انسانها در سال 1390 در ایران تاسیس شد. این هلدینگ هم اکنون در زمینه های متنوعی همچون خرید خارجی- ترانسفر مالی- حمل و نقل بین الملل- ترخیص گمرکی کالا- صادرات و واردات- تجهیزات پزشکی و تحقیق و توسعه بازار ، با تعداد زیادی از همکاران هلدینگ در بیش از 15 کشور جهان فعال می باشد. با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و همچنین نو آوریهای گسترده در خدمات متنوع، هلدینگ گلدن رود از برترین شرکتهای فعال در زمینه خدمات بازرگانی و حمل و ترخیص می باشد. امروزه کلـیـه کارخانه ها، تولیـدی ها، واردکنندگان و صادرکنندگان با توجـه به حـجـم گسترده و بالایی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی دارند ترجیح میدهند که امور خرید و حمل و گمرکی خود را به سازمانهای مستقل واگذار نمایند که گروه هولدینگ گلدن رود با داشتن کادری مجرب و قوی در انجام تشریفات گمرکی از گمرکات شهید رجایی, بوشهر و شهید باهنر بندر عباس و شهریار تهران و فرودگاه امام خمینی(ره) و سایر گمرکات در امور ترخیص ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه ، قطعات ماشین آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نیروگاهها، اقلام و تجهیزات شبکه و کامپیوتر و مخابراتی، قطعات انواع خودروهای سواری و کامیون، پی وی سی ، لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، خط تولید كارخانه ، ماشین آلات چاپ ، ابزارآلات ، جي پي اس ،تخم ماهي پرورشی ،لوازم منزل و آشپزخانه ، كاغذ، دستگاه های ابزار دقیق و سایر نیازهای کشور فعال بوده و نیازهای مشتریان خود را با صداقت و حفظ حقوق مشتریان در سریعترین زمان با ارزانترین قیمت کارگزاری نموده و با این هدف جدید ترین قوانین و روشها و متد روز دنیا را فراگرفته ایم . نشانی دفتر مرکزی : تهران- فلکه دوم صادقیه- نرسیده به مرزداران- برج نگین رضا- طبقه 18 جنوبی واحد 1804 تلفن: 44051434-44051460
مشاوره فوری حمل و ترخیص