ورود به لیست سیاه FATF بازار ارز را متاثر نخواهد کرد

ورود به لیست سیاه FATF بازار ارز را متاثر نخواهد کرد

ورود به لیست سیاه FATF بازار ارز را متاثر نخواهد کرد 150 150 هلدینگ بازرگانی حمل و نقل و ترخیص کالا
ورود به لیست سیاه FATF بازار ارز را متاثر نخواهد کرد

یک تحلیلگر مسائل ارزی با تاکید بر اینکه قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه FATF ، اثری بر بازار ارز نخواهد داشت، گفت: تعلیق ایران از لیست سیاه، گشایشی ایجاد نکرده بود که حالا نگران آن باشیم.

با تاکید بر اینکه بیش از اینکه قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه fatf تأثیر منفی بر بازار ارز ایران داشته باشد، کندی تجارت خارجی چین و کاهش تبدیل ذخایر یوآنی به دلار اثر بر نوسانات بازار داشته است، گفت: اگرچه تفکیک اثرگذاری قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(fatf) و اثرگذاری کندی تجارت چین، خیلی کار راحتی نیست؛ اما در مجموع به لحاظ فنی، چیزی در بازار آزاد ارز تغییر نمی‌کند؛ به این معنا که با توجه به اینکه تعلیق قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه به صورت ۴ ماهه بوده است، در این مدت هیچ رابطه کارگزاری جدید و پایداری، امکان تولید نداشته و این امر، ریسک بالایی را به کشور تحمیل کرده بود. در واقع این تعلیق، هیچ گشایشی ایجاد نشده بود که حالا بخواهیم نگران آن باشیم.

تحلیلگر بازار ارز درباره چگونگی مواجهه ایران با اقدام FATF گفت: از این پس و بعد از اینکه نام ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت، باید از سردرگمی ناشی از قرار گرفتن در فهرست سیاه خارج شده و برنامه‌ریزی کنیم که چه می‌خواهیم بکنیم؛ به این معنا که ریسک‌هایی که پیش روی ایران قرار دارد احصا شده و دستاوردهای مسیری که در آن گام نهاده‌ایم را نیز مشخص نمائیم؛ به نحوی که با دستاوردها، ریسک‌های ناشی از حرکت در این مسیر را کنترل نمائیم.

وی تصریح کرد: این پاسخ و تفکر نباید به این منتهی شود که از فردا بگوییم اشتباه کردیم که کنوانسیون‌ها را تصویب نکردیم و باید به گروه ویژه اقدام مالی بپیوندیم؛ یا اینکه نباید زیر کل همه دستاوردها زده و بگوییم که دیگر نمی‌خواهیم عضو شویم؛ بلکه مطالبه باید این باشد که اکشن پلن ایران باید چیزی فراتر از این باشد؛ به نحوی که مشخص شود چه شروط کارکردی و حقوقی را می‌توان کنار این قرار گرفتن در لیست سیاه اعمال کرد که اگر الحاق هم صورت گیرد، مابین بازگشت به وضعیت تعلیق و وضعی که اکنون در آن قرار داریم، برنامه و دستاورد واقعی، کارکردی و عملی وجود داشته باشد و به این سوال هم پاسخ دهیم که آیا اگر در لیست سیاه بمانیم چه کارهایی باید صورت دهیم که این موضوع، مشکلی برای ما ایجاد نکند.

شاکری گفت: متأسفانه تصمیم گیران ما هنوز به این سوالات وارد نشده اند و فقط به این فکر می‌کنیم که باید به FATF بپیوندیم یا آن را به طور کلی کنار بگذاریم.

چرا برخورد FATF با ایران تبعیض آمیز بود؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرار گرفتن نام پاکستان علیرغم اقدامات محدودتری که در اجرای استانداردهای FATF انجام داده در فهرست خاکستری و قرار گرفتن نامه ایران در فهرست سیاه گفت: در پلنری قبلی FATF، به دو کشور ایران و پاکستان اولتیماتوم داده شده بود که اگر مجموعه‌ای از اقدامات را انجام ندهند، وارد لیست سیاه خواهند شد؛ در حالیکه این دو کشور در اکشن پلن‌ها و وضعیت حقوقی متفاوتی نسبت به یکدیگر قرار دارند؛ به این معنا که ایران کشوری است که با اقدامات خود سعی می‌کند که از بلک لیست فاصله بگیرد؛ ولی پاکستان قبلاً یک بار از بیانیه عمومی خارج شده بود و الان مجدد در لیست خاکستری قرار گرفته است و تلاش دارد که در ادامه به بلک لیست نرود؛ البته پاکستان هیچ وقت به لیست سیاه نرفته بود.

شاکری گفت: در حالیکه در مورد ایران تهدیدی که انجام شد آن است که اگر شما در یک مدت زمان معین، پالرمو و سی اف تی را تصویب نکنید، این دوره در لیست سیاه قرار می‌گیرید؛ با این توضیح که نیمی از اقدامات متقابل تا به حال اعمال می‌شده است.

وی اظهار داشت: اما به پاکستان گفته شده بود که اگر «پیشرفت عمومی» نداشته باشید، علیه کشور شما «نظارت ویژه» اعمال خواهد شد؛ اینکه «نظارت ویژه» چیست، در روز اول هندی‌ها مدعی بودند و خوشحال بودند که این «نظارت ویژه» چیزی معادل «اقدامات متقابل» است؛ اما برداشت عمومی این است «نظارت ویژه» به یکی از بندهای پلن «نظارت ویژه» اشاره دارد؛ اما در پلنری قبلی، علیرغم اینکه ایران نشان داده بود در مسیر درستی قرار دارد، به ایران اولتیماتوم داده شد و اقداماتی از ایران درخواست شد که کاملاً سنجش‌پذیر است؛ تنبیهی هم که برای ایران مورد اشاره قرار گرفته بود، سنجش پذیر بود؛ اما در مورد پاکستان، هم اقدامات درخواست شده و هم تنبیهات اشاره شده، هیچیک سنجش پذیر نیست.

شاکری ادامه داد: حالا سه ماه از پلنی قبلی گذشته است و در این سه ماه، طرف پاکستانی بنا به برداشت خود از بیانیه عمومی FATF، نه تنها «پیشرفت عمومی» نداشته بلکه این برنامه عملیاتی پاکستان در یک کمیسیون جانبی، و نه در مجلس پاکستان، مورد تصویب قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: جالب اینکه در در برنامه مقابله با پولشویی پاکستان پیشنهاد شده بود که سقف وجه انتقال، نباید بیشتر از ده هزار دلار باشد که در این زمینه، ایران اکنون قوانین بسیار سختگیرانه‌تری نسبت به پاکستان دارد؛ ضمن اینکه در پاکستان مجازات زندان برای پولشویی نیز رد شد اما در ایران این مجازات برای پولشویی وجود دارد.

                  درباره هلدینگ گلدن رود گروه هلدینگ گلدن رود بعنوان یک سازمان جهانی و با هدف ایجاد ارزش برای مشتریان خود با استفاده از مدیریت مبتنی بر احترام به انسانها در سال 1390 در ایران تاسیس شد. این هلدینگ هم اکنون در زمینه های متنوعی همچون خرید خارجی- ترانسفر مالی- حمل و نقل بین الملل- ترخیص گمرکی کالا- صادرات و واردات- تجهیزات پزشکی و تحقیق و توسعه بازار ، با تعداد زیادی از همکاران هلدینگ در بیش از 15 کشور جهان فعال می باشد. با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و همچنین نو آوریهای گسترده در خدمات متنوع، هلدینگ گلدن رود از برترین شرکتهای فعال در زمینه خدمات بازرگانی و حمل و ترخیص می باشد. امروزه کلـیـه کارخانه ها، تولیـدی ها، واردکنندگان و صادرکنندگان با توجـه به حـجـم گسترده و بالایی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی دارند ترجیح میدهند که امور خرید و حمل و گمرکی خود را به سازمانهای مستقل واگذار نمایند که گروه هولدینگ گلدن رود با داشتن کادری مجرب و قوی در انجام تشریفات گمرکی از گمرکات شهید رجایی, بوشهر و شهید باهنر بندر عباس و شهریار تهران و فرودگاه امام خمینی(ره) و سایر گمرکات در امور ترخیص ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه ، قطعات ماشین آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نیروگاهها، اقلام و تجهیزات شبکه و کامپیوتر و مخابراتی، قطعات انواع خودروهای سواری و کامیون، پی وی سی ، لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، خط تولید كارخانه ، ماشین آلات چاپ ، ابزارآلات ، جي پي اس ،تخم ماهي پرورشی ،لوازم منزل و آشپزخانه ، كاغذ، دستگاه های ابزار دقیق و سایر نیازهای کشور فعال بوده و نیازهای مشتریان خود را با صداقت و حفظ حقوق مشتریان در سریعترین زمان با ارزانترین قیمت کارگزاری نموده و با این هدف جدید ترین قوانین و روشها و متد روز دنیا را فراگرفته ایم . نشانی دفتر مرکزی : تهران- فلکه دوم صادقیه- نرسیده به مرزداران- برج نگین رضا- طبقه 18 جنوبی واحد 1804 تلفن: 44051434-44051460
مشاوره فوری حمل و ترخیص