کاهش سود سپرده‌های بانکی کدام بازارها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

کاهش سود سپرده‌های بانکی کدام بازارها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

کاهش سود سپرده‌های بانکی کدام بازارها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟ 150 150 هلدینگ بازرگانی حمل و نقل و ترخیص کالا

 این پیامک حالا برای بسیاری از سپرده‌گذاران ارسال شده است ، پیامکی که نشان می‌دهد قرار است

این پیامک حالا برای بسیاری از سپرده‌گذاران ارسال شده است ، پیامکی که نشان می‌دهد قرار است به قانون سه سال پیش پایبندی بالاتری نشان داده شود و پرداخت سود سپرده به حساب‌های بلند مدت در محدوده ۱۵ درصد انجام شود.

 پیش از این هر چند مصوبه شورای پول و اعتبار، بر پرداخت سود۱۵درصد به سپرده‌های بانکی دلالت داشت اما با این حال بسیاری از بانک‌ها حتی تا مرز ۲۱ درصد برای پرداخت سود سپرده پیشروی کرده بودند و افتتاح حساب‌های ویژه تحت عنوان سپرده سرمایه گذاری با سود حداقل ۲۱ درصد و … نیز راهی برای دور زدن این مصوبه قانونی بود.

 حالا اما قرار است با راه افتادن بازار بین بانکی ، شرایط برای خداحافظی با شیوه تعیین دستوری سود سپرده بانکی فراهم شود و این وضعیت نیز سبب می‌شود با کاهش نرخ پول در بازار بین بانکی ، شرایط برای کاهش سود سپرده و سپس کارمزد تسهیلات فراهم شود.

 همتی چه می‌گوید؟

رییس کل بانک مرکزی معتقد است کاهش سود سپرده بانکی اتفاقا نتیجه اقدامات احتیاطی دو ساله بود . شورای پول و اعتبار پیش تر در سال ۱۳۹۶ کاهش سود سپرده های بانکی به ۱۵ درصد را تصویب کرد، همان زمان بسیاری هشدار دادند که این مصوبه می‌تواند زمینه را برای به هم ریختن تعادل سایر بازارها فراهم کند و اتفاقا چند ماه بعد نیز افزایش قیمت دلار تحت تاثیر تشدید تحریم‌ها دست به دست این ماجرا داد، تا هجومی به بازار طلا و سکه و ارز در دستور کار دارندگان سرمایه های سرگردان قرار گیرد.

 حالا اما سخنان همتی گواه آن است که مصوبه شورای پول و اعتبار بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی کشور صادر شد چرا که به گفته همتی از پس دو سال اقدام احتیاطی حالا فضا برای کاهش نرخ سود سپرده ها به ۱۵ درصد فراهم شده است.

 همتی در این خصوص گفته است: نظارت جدی و مدیریت شده بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری ناتراز و مشکل‌دار، بر اساس اختیارات کسب شده از سران قوا از جمله این اقدامات است.

همتی اضافه کرد: تجدید نظر در صلاحیت فنی مدیران بانک‌هایی که عملا ناقض مقررات مصوب بوده‌اند و تداوم اعمال مقررات و جلوگیری قاطع از اضافه برداشت بانک ها و موسسه های اعتباری و کاهش تدریجی و رساندن آن به حداقل ممکن از دیگر اقدامات انجام شده در سال های اخیر است.به گفته وی آغاز به کار عملیات بازار باز و تلاش برای توسعه آن که در کنار سایر اقدامات به تعدیل غیر دستوری و تدریجی نرخ سود بین بانکی، سود بانکی و اوراق خزانه کمک کرده که نتیجه آن کنترل رشد شبه پول در مجموعه نقدینگی است.

اصل داستان چه بود؟

وقتی یکی از بانک‌ها در اطلاعیه ای از تصمیم اتخاذ شده برای کاهش نرخ سود خبر داد، بانک مرکزی موضوع را رد و تاکید کرد هنوز تصمیم در این خصوص اتخاذ نشده است . پیش تر پیشنهاداتی دال بر این نکته که پرداخت سود به حساب‌های حقیقی و حقوقی دو نرخ متفاوت داشته باشد، ارائه شد که البته با مخالفت برخی کارشناسان همراه بود. حالا از پس گذشت دو سال و نیم از صدور مصوبه کاهش نرخ سود سپرده‌ها، بالاخره این مصوبه رنگ اجرا گرفت . اتفاقا در دوره‌ای این مصوبه در حال اجراست که نرخ تورم با افزایشی قابل توجه در سال های اخیر روبروست و ماشین تورم هنوز متوقف نشده است.

 کاهش سود سپرده کدام بخش ها را متاثر می کند؟

هر چند برخی معتقدند کاهش سود سپرده‌های بانکی هنوز هم می تواند خطر افزایش تقاضا را در بازار ارز و طلا و سکه به همراه بیاورد اما بررسی ها نشان می دهد ضریب بالای نفود بازارساز در بازار ارز شرایط را متفاوت زا پیش کرده است . به عبارت دیگر تصمیماتی که در دو سال اخیر با هدف مهار رشد قیمت در بازار اتخاذ شد، زمینه را برای ورود موج سوداگرانه تقاضا از میان برده است . دلار در حال حاضر در نیمه کانال ۱۵ هزار تومان قرار دارد . وضعیت بازار سکه و طلا اما تفاوتی اندک دارد و احتمال ورود بخشی از تقاضا به این بازار هنوز مطرح است . در عین حال بازار اجاره نیز به طور مستقیم از این اتفاقا متاثر می شود . 

 در شرایط کنونی البته تمدید قراردادهای اجاره برای بسیاری از مالکان در دستور کار است چرا که شیوع کرونا شرایط را برای یافتن مستاجر تازه کمی دشوار می کند . با این حال نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک هشدار داده که موج افزایش قیمت در بازار اجاره در راه است . ورود سرمایه های به بورس با توجه به بازدهی بالای این بازار نیز از سوی بسیاری از کارشناسان مطرح است، این روزها هشدار به تازه واردها از زبان بسیاری از مسئولان به گوش می رسد، هشداری که تکرار مکرر آن شاید عاملی برای احتیاط بیشتر غیر حرفه ای‌ها شود. 

                  درباره هلدینگ گلدن رود گروه هلدینگ گلدن رود بعنوان یک سازمان جهانی و با هدف ایجاد ارزش برای مشتریان خود با استفاده از مدیریت مبتنی بر احترام به انسانها در سال 1390 در ایران تاسیس شد. این هلدینگ هم اکنون در زمینه های متنوعی همچون خرید خارجی- ترانسفر مالی- حمل و نقل بین الملل- ترخیص گمرکی کالا- صادرات و واردات- تجهیزات پزشکی و تحقیق و توسعه بازار ، با تعداد زیادی از همکاران هلدینگ در بیش از 15 کشور جهان فعال می باشد. با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و همچنین نو آوریهای گسترده در خدمات متنوع، هلدینگ گلدن رود از برترین شرکتهای فعال در زمینه خدمات بازرگانی و حمل و ترخیص می باشد. امروزه کلـیـه کارخانه ها، تولیـدی ها، واردکنندگان و صادرکنندگان با توجـه به حـجـم گسترده و بالایی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی دارند ترجیح میدهند که امور خرید و حمل و گمرکی خود را به سازمانهای مستقل واگذار نمایند که گروه هولدینگ گلدن رود با داشتن کادری مجرب و قوی در انجام تشریفات گمرکی از گمرکات شهید رجایی, بوشهر و شهید باهنر بندر عباس و شهریار تهران و فرودگاه امام خمینی(ره) و سایر گمرکات در امور ترخیص ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه ، قطعات ماشین آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نیروگاهها، اقلام و تجهیزات شبکه و کامپیوتر و مخابراتی، قطعات انواع خودروهای سواری و کامیون، پی وی سی ، لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، خط تولید كارخانه ، ماشین آلات چاپ ، ابزارآلات ، جي پي اس ،تخم ماهي پرورشی ،لوازم منزل و آشپزخانه ، كاغذ، دستگاه های ابزار دقیق و سایر نیازهای کشور فعال بوده و نیازهای مشتریان خود را با صداقت و حفظ حقوق مشتریان در سریعترین زمان با ارزانترین قیمت کارگزاری نموده و با این هدف جدید ترین قوانین و روشها و متد روز دنیا را فراگرفته ایم . نشانی دفتر مرکزی : تهران- فلکه دوم صادقیه- نرسیده به مرزداران- برج نگین رضا- طبقه 18 جنوبی واحد 1804 تلفن: 44051434-44051460
مشاوره فوری حمل و ترخیص